Makuch rzepakowy jako źródło białka

paź 7, 2021 przez

Makuch rzepakowy jako źródło białka

Hodowla trzody chlewnej

W obecnych czasach coraz większą uwagę skupia się na jakości mięsa. Jest to spowodowane niewątpliwie rosnącą świadomością konsumentów. Obok jakości mięsa liczy się również jego cena. Zbyt duża zniechęci klientów. Z tego też względu hodowcy zaczęli wprowadzać zmiany, które sprawią, że hodowla będzie opłacalna, a jakość mięsa będzie nadal bardzo dobra. Obecnie zwraca się również uwagę na warunki, w jakich hoduje się zwierzęta. Konsumenci nie chcą bowiem wspierać hodowców, którzy nie zapewniają dobrostanu swoim zwierzętom.
Hodowla trzody chlewnej jest to zatem duże wyzwanie. Należy bowiem zapewnić zdrowie i godne warunki zwierzętom, odpowiednio dobierać im dietę oraz starać się unikać chorób i niedoborów pokarmowych. Choroby bowiem wiążą się z dodatkowymi kosztami, co często w konsekwencji sprawia, że hodowla przestaje być opłacalna. Hodowcy muszą zatem zwracać uwagę na odpowiednie żywienie zwierząt oraz higienę hodowli. Kluczem do sukcesu jest stosowanie dobrej jakościowo paszy, która zapewni wszystkie składniki odżywcze zwierzętom i pozwoli im się prawidłowo rozwijać. Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie taniej, ale bezpiecznej paszy zawierającej odpowiednią ilość dobrze przyswajalnego białka. Białko bowiem jest niezwykle cenne i ważne w żywieniu zwierząt. Jednym ze źródeł tego składnika pokarmowego jest makuch rzepakowy.

Makuch rzepakowy w hodowli trzody chlewnej

Makuch rzepakowy to produkt, który powstaje w wyniku głębokiego tłoczenia oleju z nasion rzepaku. Makuch może zawierać różną zawartość oleju ze względu na fakt, iż do jego produkcji używa się specjalnych pras o różnej sile zgniatania. Jest to jednak doskonałe źródło dobrze przyswajalnego białka i energii. Makuch stosuje się nie tylko w paszach dla trzody chlewnej, ale również dla drobiu czy ryb. Białko, które zawiera makuch posiada dużą ilość aminokwasów siarkowych oraz sporą ilość tłuszczy. Jest to więc doskonały składnik pasz energetycznych.

Makuch z rzepaku – podstawowe wady

Makuch z rzepaku oprócz licznych zalet posiada również kilka istotnych wad. W jego składzie znajduje się spora ilość włókna, które przyjmowane w dużej ilości zaburzają przyswajalność składników pokarmowych. Pasza z dodatkiem tego składnika nie jest również atrakcyjna dla zwierząt, ma bowiem charakterystyczny zapach. Z tego względu pasze z dodatkiem makuchu mogą być mniej chętnie zjadane niż bez tego dodatku. Aby uatrakcyjnić ten składnik wiele firm w Polsce poddaje makuch procesowi ekstruzji. Polega on na poddaniu makuchu z rzepaku oddziaływaniu wysokiej temperatury, odpowiednim siłom tarcia oraz wysokiemu ciśnieniu. Poprawia to smak i zapach tego produktu. Dzięki temu trzoda chlewna, ale również inne zwierzęta chętniej sięgają po paszę z dodatkiem makuchu. Ekstruzja wpływa również na bezpieczeństwo pasz. Pod wpływem wysokiej temperatury wszelkie bakterie, grzyby oraz inne patogeny giną, a pasza staje się bardziej bezpieczna dla zdrowia zwierząt. Obecnie makuch stosowany jest najczęściej w przypadku hodowli trzody chlewnej. Jest to podstawowy składnik pasz białkowych.

Podobne

Tagi