Płyta OSB na podłogę – jaką wybrać?
Podłoga to nie tylko wylewka betonowa, parkiet i płytki
Podłoga w nowym domu to nie tylko betonowa wylewka z ociepleniem i ułożeniem parkietu lub płytek. Podczas wykańczania podłogi można użyć także płytę OSB, która jest nie tylko znakomitym materiałem na ściany i meble, ale sprawdza się też podczas budowy podłogi. Aby wykorzystać ją w tym zakresie, warto jednak poznać jej możliwości i kryteria wyboru, a także nauczyć się odpowiednio ją montować na podłodze.
Płyty OSB wykorzystywane w układaniu podłogi
Najpopularniejszą płytą OSB, jeśli chodzi o podłogi, jest płyta OSB 3. W jej skład wchodzą wióry sklejone przy użyciu żywicy melaminowo-uretanowej oraz kleju poliuretanowego. Powoduje to zwiększenie jej odporności na czynniki zewnętrzne (w tym wilgoć) oraz wytrzymałość na wszelkie obciążenia.
Płyta OSB jako materiał na podłogę musi posiadać odpowiednie wymiary. Pod płytki ceramiczne zdecydowanie najlepiej sprawdzi się płyta OSB o grubości 25 milimetrów, a pod płyty jednowarstwowe OSB nie cieńsze niż 22 milimetrów. Krawędzie płyt OSB są frezowane na wpust lub pióro, dlatego ich długość i szerokość ma większe znaczenie. Płyta OSB o prostych krawędziach może być przycinana w dowolny sposób.
Montaż płyty OSB w podłodze
Montaż płyty OSB w podłodze nie jest skomplikowany. Przy płycie o krawędziach prostych, zachować należy odstępu około 3 milimetrów między płytami. Szczelina dylatacyjna przy ścianie powinna mieć za to około dwunastu milimetrów. Aby zapobiec zwilgotnieniu, stosuje się folię paroizolacyjną, a także przeciwwilgociową izolację.
Płyty OSB należy układać w sposób prostopadły do ułożenia legarów, stosując podpory – jeśli płyta wystawać będzie poza legary. Im płyta jest cieńsza, tym legary powinny być ułożone gęściej. Długość gwoździ, lub wkrętów powinna być o 2 lub 2,5 raza większa od grubości płyty. Kierująć się tymi wskazówkami prawidłowo wykorzysta się płytę OSB w podłodze.